Nová studie britských vědců přináší možné řešení diabetu 2. typu

Praha, 27. 3. 2020 – Diabetes je v České republice rozšířenou nemocí, trpí jí více než 900 000 Čechů, z nichž je naprostá většina postižena diabetem 2. typu. Léčba této život ohrožující nemoci pomocí inzulinu je klinicky náročná – na jednu stranu zlepšuje kontrolu glykemie, na druhou ale podporuje nárůst tělesné hmotnosti a je spojená se snížením kvality života. Nová studie britské univerzity Imperial College London ukazuje, že právě hmotnost je při léčbě cukrovky 2. typu klíčová. „Nová studie se zaměřuje na pacienty s diabetem 2. typu, kteří jsou léčeni inzulinem a u kterých bylo kvůli zdravotnímu stavu nutné snížit jejich hmotnost. Zmíněná studie porovnává účinnost nízko-energetické diety za použití speciálních produktů a běžné redukce hmotnosti,“ vysvětluje závěry studie Ing. Lukáš Vrána, výživový poradce programu Cambridge Weight Plan. 

Nové studie, která navazuje na probíhající výzkum DiRECT, se zúčastnilo celkem 90 pacientů trpících diabetem druhého typu, z toho jich 69 dokončilo roční sledování. „Pacienti byli rozděleni do dvou skupin – první skupina byla zařazena na nízkoenergetickou dietu za použití speciálních produktů s příjmem 800-830 kcal denně po dobu 12 týdnů. Druhá kontrolní skupina se stravovala běžnou redukční dietou a příjem těchto pacientů byl snížen o 600 kcal denně oproti běžnému energetickému příjmu,“ vysvětluje výživový poradce a školitel programu Cambridge Weight Plan.

Výsledky hrají ve prospěch nízkoenergetické diety za použití speciálních produktů. „Skupina užívající speciální produkty v rámci nízkoenergetického redukčního programu zaznamenala významnou redukci hmotnosti ve srovnání se standardní dietetickou péčí. „Lidé na nízkoenergetickém programu zhubli v průměru o 9,8 kg, lidé na běžné dietě pak průměrně o 5,6 kg. Změna byla ale i ve výsledcích užívání inzulinu. Téměř 40 % zapojených v nízkoenergetickém programu jej přestalo užívat, a to oproti 5,6 % při klasické dietě,“ upozorňuje Lukáš Vrána s tím, že nová studie primárně prokazuje efektivitu a bezpečnost redukčního programu s nízkým příjmem energie za použití speciálních produktů u pacientů s dlouhodobým diabetem a obezitou, kteří se léčí inzulinem. „Toto zjištění může změnit klinickou praxi. Výsledky jednoznačně ukázaly, že nízkoenergetické redukční programy se speciálními produkty jsou efektivním řešením pro pacienty s dlouhodobým diabetem 2. typu, kteří se léči inzulinem,“ uzavírá Lukáš Vrána z programu Cambridge Weight Plan s tím, že tato studie může pomoci k řešení zdravotních problémů i tisícům Čechů. 

Pozn.: Studie s názvem Low-energy total diet replacemen intervention in patiens with type 2 diabetes mellitus and obesity treated with insulin: a randomized trial byla zveřejněna 28. 1. 2020. Jejími autory jsou: Adrian Brown,Anne Dornhorst, Barbara McGowan, Omar Omar, Anthony R Leeds, Shahrad Taheri, Gary S Frost.

Kdo je Ing. Lukáš Vrána

Výživového specialistu přivedl k tomuto zaměření bojový sport. Správná výživa je podle něj spolu s fyzickou aktivitou a pozitivním myšlením jedním z hlavních pilířů zdravého životního stylu. Oblasti výživy a suplementace se věnuje 12 let, pracoval s řadou vrcholových sportovců a odborníků z příbuzných oborů. Lukáš Vrána založil s partnery vlastní firmu WeFood Nutrition, ve které je zodpovědný za vývoj produktů.  Zkušenosti uplatňuje i u společnosti Cambridge Weight Plan, kde působí jako školitel a jeho manželka jako poradce. Společně pak provozují jednu z poboček CWP. 

www.lukasvrana.cz
www.cambridgeweightplan.cz