Export ČR: do Číny vyvážíme stále stejně, meziročně víc jsme dodali na Tchaj-wan

Dopady  koronavirové pandemie zasáhly celosvětově také zahraniční obchod. Zatímco některé země stále čelí zdravotnické krizi, jiným státům se už zřejmě podařilo odrazit i ode dna krize ekonomické. Jak potvrzují i statistiky Generálního ředitelství, nejviditelnějším příkladem je Čína, jejíž export zboží v posledních měsících do Česka významně narostl. Například jen v květnu se hodnota dovozeného zboží z nejlidnatější země světa do tuzemska zvýšila meziročně o bezmála 25 procent na téměř 57 miliard korun. Zajímavě se vyvíjí export z ČR do Tchaj-wanu. 

V loňském roce dosáhla cena dovozeného zboží z Číny do Česka rekordních více než půl bilionu korun. Přelomový byl pro obchod s Čínou letošní únor, kdy došlo k propadu celkové hodnoty zboží meziměsíčně o více než polovinu a to v situaci výrazného utlumení čínské výroby. „Propad byl ale nahrazen stejně rychlým a výrazným růstem, podpořený nákupem celosvětově nedostatkových zdravotnických pomůcek, až po současné nasycení odložené poptávky z prvního kvartálu roku,“ říká Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která je největším poskytovatelem celních služeb pro exportéry i dovozce. 

Letošní rok by tak podle odborníků mohl být z hlediska celkové ceny dovezeného zboží z Číny opět rekordní. Pro změnu u tuzemského vývozu do této asijské země statistiky dlouhodobě vykazují stagnaci. Vloni dosáhl na bezmála 58 miliard korun podobně jako v roce předchozím. V porovnání s importem tak jde celkově o přibližně devítinásobně menší hodnotu. 

Vývoz na Tchaj-wan roste

Opačná situace panuje u obchodní bilance Česka a Tchaj-wanu. V absolutních číslech se sice nemůže srovnávat s Čínou, nicméně trend exportu na Tchai-wan zajímavě roste. „Z Česka do této asijské ostrovní země putovalo meziročně zboží za 5,7 miliard korun, což je téměř o 17 procent víc. Přitom klíčovým vývozním segmentem jsou výrobky z automobilového sektoru, motorová vozidla anebo pneumatiky“ doplňuje Luděk Procházka z Gerlachu. Dovoz do Česka pak v loňském roce meziročně poklesl ze 17 na 15 miliard korun a to například vlivem snížení výroby stolních počítačů jedné z tchajwanských společností.