COVID-19 jako příležitost. Zájem o project management software na některých trzích roste o desítky procent.

Praha, 25. března 2021 – Příchod vakcín dává naději, že rok 2021 by mohl být z hlediska zvládání pandemie COVID-19 zlomovým, ovšem firmy zůstávají ostražité. Nadále počítají se vzniklými omezeními a posilují svoji schopnost práce na dálku. Doslova boom pak zažívá project management software, jakým je například český Easy Project i další cloudová řešení typu IaaS, Paas a SaaS, která usnadňují řízení projektů a práce na dálku. Na některých světových trzích meziročně rostl zájem o software na project management i o desítky procent.

Pandemický rok 2020 se nesl ve znamení významného růstu distribučních modelů cloud computingu typu IaaS (Infrastructure as a Service,), PaaS (Platform as a Service) a SaaS (Software as a Service), které umožňují reagovat na změnu pracovních podmínek, situace nebo potřeb bez vazby na fyzickou lokalitu. 

Přitom data ještě z před tří let vykreslovala v tomto segmentu zcela jinou situaci. Například podle průzkumu britské společnosti Wellingtone, mělo v roce 2018 implementováno CRM systémy 74 % organizací, ale pouze 22 % z nich mělo i řešení pro projektové řízení. Čerstvější průzkum zkraje roku 2020 zase ukázal, že pouze 23 % společností používalo software pro projektové řízení. A pak nastal zlom.

„Koronavirus priority firem drasticky změnil. Masivním přesunem pracovních sil došlo k přehodnocení výrobních, ale i obchodních strategií. Plánování zdrojů a projektů se v online prostředí stalo klíčovým prvkem úspěchu společnosti. A projektoví manažeři se stali důležitější než kdy dřív. I z těchto důvodů se řada firem rozhodla investovat do systémů vzdáleného řízení – aby měli klíčoví projektoví manažeři sofistikovanější nástroje na dohled a produktivitu svých týmů,“ vysvětluje Filip Morávek, CEO české společnosti Easy Software, jejíž řešení na projektové řízení s názvem Easy Project využívá více než 2000 firem v 76 zemích světa.

Zájem o software na projektový management významně roste celosvětově, ale jednotlivé trhy a chování zájemců na nich se od sebe liší. „V případě Easy Projectu jsme loni meziročně vyrostli v počtu unikátních uživatelů bezmála o 20 %. Na pro nás strategických trzích jako Německo, Francie či Itálie jsme rostli pozvolně. To přičítáme faktu, že vzdálený management tam má zavedenou tradici delší dobu i v menších firmách a konkurence je v našem oboru výraznější. Na rozvíjejících se trzích typu Ukrajina, Maďarsko či Brazílie, kde na projektový management sázely dosud spíš větší firmy, vnímáme potenciál pro rychlý růst a zaměřili jsme tímto směrem i náš marketing. Výsledek byl výrazný vzestup zájmu o náš software v řádu desítek procent – na Ukrajině o 54 % a v Brazílii dokonce o 107 %,“ popisuje Filip Morávek.

Situace v tuzemsku se od západoevropských trhů liší především v připravenosti a zkušenosti menších a středních firem se vzdáleným projektovým řízením. „Realizovali jsme průzkum na chování manažerů v loňském pandemickém roce, kterého se zúčastnili čeští a západoevropští manažeři z bezmála 300 firem nejen z řad našich klientů. A jejich reakce a odpovědi jsme porovnávali. Až 40 % oslovených českých manažerů začalo v roce 2020 používat na řízení svých projektů nový software. Byli donuceni reagovat na pandemii a podobné nástroje poprvé zavádět, což je rozdíl oproti zahraničním manažerům. Až 30 % z nich totiž jen nahradilo starý software za nový, což je indikátor toho, že zkušenosti s project management softwarem již měli a rozhodli se do něj kvůli okolnostem ještě více investovat,“ říká Filip Morávek.

O společnosti Easy Software


Easy Software je společnost založená v roce 2007, která je předním světovým dodavatelem open source business software se sídlem v Praze a Londýně, kde zaměstnává více než 70 zaměstnanců. Společnost prostřednictvím sítě 85 partnerů dodává do 26 zemí světa řešení na míru i jednoduchá vizuální řešení v globálním cloudu.
Mezi nejznámější produkty patří celosvětově používaný software pro řízení projektů nebo celé firmy s názvem Easy Project (www.easyproject.cz), který používá více než 2 000 společností po celém světě. Dalšími úspěšnými produkty jsou online nástroj pro tvorbu profesionálních webových kalkulaček a nákupních košíků Calculoid (www.calculoid.com) či kompletní a rozšiřitelný upgrade pro Redmine s názvem Easy Redmine (www.easyredmine.com).