#NekuřFejky! JTI, druhá největší tabáková společnost, spouští kampaň proti ilegálním obchodu s tabákovými výrobky.

V České republice se ročně spotřebuje na 150 000 000 kusů falešných cigaret a ještě víc se jich do Česka propašuje. Společnost JTI, druhá největší tabáková společnost na trhu, která prodává přední značky jako Camel a Winston, proto nyní startuje kampaň informující spotřebitele o nebezpečích spojených s falešnými a pašovanými tabákovými výrobky. Kampaň bude zastřešovat motto #NekurFejky a její součástí bude nový informační web i tradiční reklamní kampaň zaměřená na regiony s nejvyšším výskytem nelegálního tabáku.

„Víme, že si řada spotřebitelů neuvědomuje všechna rizika a všechny dopady nelegálních tabákových výrobků. Cílem naší kampaně je ukázat, že to není zločin bez obětí. Ilegální obchod s tabákem poškozuje stát, společnost, spotřebitele i legitimní podnikání. Okrádá vládu o daňové výnosy, poškozuje malé prodejce a funguje jako pozvánka pro organizovaný zločin do společnosti,“ zdůrazňuje Idil Yasa, generální ředitelka JTI pro Českou republiku. „Spotřebitelé přitom mají v potírání nelegálního obchodu s tabákem velkou roli tím, že se seznámí se všemi jeho dopady. Díky tomu mohou činit dobře informovaná, lepší rozhodnutí, tím, že si takové nelegální produkty nekoupí. Proto jim chceme poskytnout informace o tom, jaká je celá podoba organizovaného zločinu spojeného s falešnými a pašovanými tabákovými produkty. Vysvětlit jim, že nákup ‚levnější ilegální alternativy‘ na černém trhu je ve skutečnosti mnohem dražší a má mnohem širší negativní souvislosti, než se může na první pohled zdát,“ dodává Yasa.

V posledních dvou letech v České republice výrazně vzrostla spotřební daň na cigarety. To se odrazilo v navýšení cen cigaret o více než dvacet procent, což přivedlo spotřebitele k hledání levnějších alternativ na černém trhu. Jen na falešných cigaretách kvůli tomu daňoví poplatníci ročně přicházejí nejméně o 600 000 000 Kč na spotřební dani a na dani z přidané hodnoty, další peníze tratí na pašovaných cigaretách. Místo placení veřejné infrastruktury a služeb pak tyto peníze končí v kapsách zločinců a nezřídka se přímo z nich financuje ta nejzávažnější kriminalita včetně mezinárodního terorismu, obchodu s lidmi a převaděčství.

Dle studie renomované konzultační společnost Alvarez and Marsal vede zvýšení ceny tabákových výrobků o deset procent relativně vůči příjmům spotřebitelů k navýšení černého trhu s tabákem o sedm procent.  Růst černého trhu v Česku naznačuje i aktuální výběr spotřební daně z tabákových výrobků. Letos stát dle údajů Ministerstva financí na spotřební dani získal zhruba o tři miliardy korun méně než za stejné období vloni – kdy navíc byla sazba daně nižší. 

Cigarety nezdaněné v České republice nyní tvoří zhruba pět procent celkové domácí spotřeby. V roce 2019, než byla kvůli nemoci Covid 19 zavedena omezení na cestování, která narušila pašerácké trasy, ale také omezila turismus, dosáhl podíl cigaret nezdaněných v České republice téměř 10 procent. Padělané a pašované cigarety souhrnně spadají do této skupiny společně s cigaretami legálně dovezenými pro osobní spotřebu turisty nebo zahraničními pracovníky.

Regiony, kde se spotřebitelé můžou nejčastěji setkat s pašovanými či falešnými cigaretami, jsou severozápadní Čechy, zasažená je i severní Morava a Slezsko. Právě na tyto oblasti se JTI specificky zaměří v rámci informační kampaně proti nelegálním tabákovým výrobkům. Tu bude zastřešovat heslo #NekuřFejky a vedle reklamních ploch najdou spotřebitelé informace o nelegálních tabákových výrobcích na webu www.nekurfejky.cz

„Jako spotřebitel nemůžete nikdy vědět, co vlastně kouříte, když si koupíte nelegální tabákové produkty. U falšovaných cigaret neexistuje žádná kontrola kvality a byly v nich nalezeny cizorodé látky jako hlína, trus hlodavců i vysoké úrovně olova a kadmia. V tomto ohledu není velkého rozdílu mezi falešnými cigaretami a takzvanou metanolovou aférou,“ varuje Jiří Sochor, manažer vnějších vztahů JTI.

Jak se liší pravé cigarety od falešných či pašovaných?

 • Legitimní značky mají obvyklou chuť, na kterou jsou spotřebitelé zvyklí. Nelegální cigarety chutnají jinak než originál, protože mají jiné složení, anebo byly špatně skladované. V dílně na falešné cigarety vyrábějí z jednoho, nekvalitního, tabáku všechny „značky“, které jen balí do jiného obalu.
 • Pravé cigarety jsou kvalitně zabalené, svrchní folie je souměrná, není různé pokroucená v rozích – ve falešné dílně se nezřídka svrchní folie na obaly lepí žehličkou nebo podobnými podomácku vyrobenými zařízeními.
 • V pravém balení cigaret je vždy 20 nebo víc kusů cigaret – ve falešné dílně je někdy obtížné vtěsnat do balení všechny jednotlivé cigarety; často je v takovém balení jen 19 kusů.
 • V praveném balení cigaret jsou cigarety vždy srovnané jedním směrem, a téměř vždy je to filtrem nahoru k víčku – ve falešné dílně, při ručním vkládání cigaret do krabiček, se ne vždy všechny naskládají jedním směrem.
 • V České republice není možné z legálních zdrojů koupit výrobek s jiným, než s českým zdravotním varováním (s výjimkou duty free shopů na letištích).
 • Na pravých cigaretách koupených v České republice je vždy česká tabáková nálepka (kolek).
 • Minimální cena krabičky cigaret určená sazbou spotřební daně a DPH je 75 Kč. Tato částka představuje pouze spotřební daň a DPH a není v ní zahrnuta marže pro maloobchodníka, distributora a výrobce. Z každé koruny nad tuto částku se odvádí spotřební daň a DPH ve výši zhruba 50 haléřů. Spotřební daň a daň z přidané hodnoty tvoří zhruba 81 % procent maloobchodní ceny cigaret.

Co dělat, když mám podezření?

 • Informace jsou k nalezení na www.nekurfejky.cz
 • Můžete využít speciální formulář celní správy
 • Případně lze využít email podatelna@cs.mfcr.cz nebo adresu Generální ředitelství cel, Budějovická 7, 140 00 Praha 4

Co znamená nelegální obchod s tabákovými výrobky?

 • Padělky – Produkty nebo značky vyráběné a prodávané nelegálně bez vědomí držitele ochranné značky a autorských práv.
 • Pašované cigarety – Pravé produkty, které pašeráci vyvedli z řádného dodavatelského řetězce a následně je prodávají za nízkou cenu v zemích, kde se platí vyšší daně. V České republice se nejčastěji objevují cigarety z Běloruska a z Ukrajiny. Balení takových cigaret má zdravotní varování v jiném jazyce a jinou tabákovou nálepku (kolek). Cigarety jsou malé a lehké zboží, které lze relativně snadno přepravovat. Je běžnou praxí, že stejnou cestou organizovanou stejnými zločinci proudí do EU cigarety, drogy, zbraně i lidé – pašované cigarety jsou běžný doplňkový kontraband v lodích s ilegálními migranty.
 • Illicit whites“ – Cigarety převážně exotických značek vyrobené v legitimním závodě odkud jsou vědomě pašovány do zemí, kde je obvykle ani nelze legálně zakoupit

Legální dovoz

 • Cigarety – do České republiky je možné legálně dovézt nejvýše čtyři kartony cigaret na osobu z jiné členské země EU, respektive jeden karton ze zemí mimo EU.
 • Doutníčky – ze zemí EU lze legálně dovážet maximálně 400 doutníčků s maximální hmotností 3 gramy na kus; 100 doutníků ze zemí mimo EU.
 • Doutníky – ze zemí EU lze dovážet maximálně 200 doutníků na osobu; 50 doutníků ze zemí mimo EU.
 • Tabák na kouření – ze zemí EU lze dovážet maximálně 1 kg tabáku na kouření na osobu; 250 gramů ze zemí mimo EU.

Velká čísla:

 • V celosvětovém měřítku vynáší podle Světové banky nelegální obchod s tabákovými výrobky zločineckých skupinách 850 miliard a 1,1 bilionu korun ročně ve výrobě, pašování, distribuci a prodeji výrobků, za které neplatí žádnou daň.
 • Podle Světového ekonomického fóra se takto v celosvětovém měřítku ztratí z ekonomiky ročně přes 48 bilionů korun, což je rozpočet České republiky na 26 let, anebo 3 procenta světového HDP.
 • Podle KPMG se v Evropské unii každý rok vykouří téměř 39 miliard nelegálních cigaret, což představuje 7,9 % celkové spotřeby a ztrátu 250 miliard korun daňových výnosů.

###

Více o JTI:

JTI je přední mezinárodní společnost zabývající se tabákovými výrobky a vapováním působící ve více než 130 zemích světa. V České republice je JTI druhou největší tabákovou společností na trhu, každá čtvrtá cigareta, kterou si spotřebitelé zvolí, má původ u JTI. JTI je globálním vlastníkem značky Winston, dvojky na světovém trhu cigaret, a značky Camel mimo USA, a má také největší podíl na prodeji obou značek. Mezi další globální značky JTI patří Mevius a LD. JTI patří také významná pozice na mezinárodním vapovacím trhu se značkou Logic a na trhu zahřívaného tabáku s produkty Ploom. Společnost JTI se sídlem ve švýcarské Ženevě zaměstnává přes 44 000 lidí a již sedmým rokem po sobě získala ocenění Global Top Employer. JTI je členem Japan Tobacco Group. Další informace najdete na www.jti.com