Putovní fotografická výstava SKV30!

Již třicet let pomáhá Sportovní klub vozíčkářů Praha (SKV Praha) lidem se zdravotním handicapem zapojit se do aktivního sportování. K tomuto výročí jsme uspořádali fotografickou putovní výstavu, která bude zahájena vernisáží  9.9. 2021 od 17.30 ve Sportovně Radlická na Smíchově. Výjimečná výstava výjimečných lidí. Jak je možné s handicapem dosahovat sportovních výkonů? 

Klub, který začínal před třemi desítkami let skromně pouze s jedním oddílem stolního tenisu, dnes zahrnuje sedm sportovních oddílů (stolní tenis, lyžování, florbal, outdoor, potápění, tanec a orientační závod) a sdružuje přes 140 aktivních sportovců z celé republiky a desítky dalších dobrovolníků a spojenců.

V současnosti nabízí SKV Praha svým členům rekreační i závodní sporty, sportovní akce jednodenní i vícedenní, včetně akcí v zahraničí. Možnost sportovat znamená pro vozíčkáře cestu k aktivnímu životu, seberealizaci a radost z pohybu. „Sport vnímáme jako nepostradatelnou součást v životě každého člověka – včetně handicapovaných“ říká předsedkyně SKV Praha Michaela Krunclová, která je sama upoutána na vozík od roku 2004 po autonehodě. Za pravdu jí dává i člen SKV Praha Roman Charvát: „Je to lék opravdu na všechno, člověk se může krásně realizovat, vybít energii, ale i dobít pozitivní energii, vyblbnout se, motivovat, prostě všechno. Krásně se při sportu vyčistí hlava a myšlenky.“

Sportování pro vozíčkáře přitom není tak samozřejmou věcí jako pro zdravého člověka. Jedním z důvodů jsou vysoké finanční náklady na sport vozíčkářů, protože ne každý si může zakoupit třeba svůj vlastní handbike (speciální kolo poháněné rukama), jehož cena je přes 100 tisíc korun. Právě půjčování nezbytných sportovních pomůcek je, vedle samotné organizace sportovních akcí, důležitou službou, kterou SKV Praha poskytuje. Nedílnou součástí SKV Praha jsou pak asistenti a dobrovolníci. Bez jejich pomoci by se řada sportů nemohla provozovat. Asistentka Ilona Pavlová, která mj. pracuje na projektu „Pohyb pro inkluzi“, o dobrovolnictví říká: „Kdo si váží pevného přátelství v kombinaci s výzvou, a navíc má rád pohybové aktivity – tak tohle je výborná příležitost.“ Organizace SKV Praha by pak samozřejmě nemohla fungovat bez sponzorů a dárců, kterým není sport pro handicapované lhostejný.

Pro všechny členy, podporovatele i veřejnost jsme v rámci letošních oslav a za účelem širší osvěty připravili putovní výstavu velkoformátových fotek, která poutavě zachycuje, že mnoho bariér je pouze v našich myslích. Dokumentuje radost ze života v pohybu, silné příběhy a nezlomnost lidského ducha. Výstava bude zahájena v Praze a dále poputuje do dalších měst ČR – Plzeň, Strakonice, České Budějovice, Hradec Králové, Ostrava, Brno.

Na vzniku výstavy se podílelo několik fotografů, hlavním autorem však je Jitka Krejčová (laureátka jedné z cen Czech Press Photo, držitelka 1. ceny Vládního výboru). Výstava bude graficky zpracovaná Fakultou umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Návštěvníci se mohou těšit na 30 velkoformátových fotografií, a také příběhy členů, kteří překonávají nástrahy handicapu pomocí sportu. Fotografové k vzniku děl říkají, že zachytit sportovní výkony handbikerů, monoski lyžařů či potápěčů s handicapem je radostí, obzvlášť když poté vidí překvapené reakce od lidí, kteří výkony těchto sportovců na fotografiích spatří prvně.

Výstava zahajuje svou pouť v Praze pod záštitou MČ Prahy 5, a to tento čtvrtek 9. 9. 2021 od 17.30. Úvodní vernisáž s koná v bezbariérových výstavních prostorách Sportovna Radlická. Výstavu zahájí ultramaratonec René Kujan a radní MČ Prahy 5 Petr Lachnit. Vernisáž doprovodí živá hudba The Brownies či Hot Wings. K vidění v těchto prostorách bude výstava do 16. 9. 2021. Cílem oslav a putovní výstavy je přivést ke sportu více tělesně handicapovaných a tím zkvalitnit jejich život. Výstava má přiblížit  široké veřejnosti sport s handicapem, motivovat je nebát se pomáhat a vést k dobročinnosti. Tvoříme společně otevřenou společnost.