Jak si vybrat šikovné IT specialisty? Zaměstnavatelům napoví výsledky soutěže IT SPY

S tím, jak roste používání moderních technologií ve všech sférách našeho života, roste i poptávka firem po IT odbornících. Informatiků ve společnosti podle Českého statistického úřadu pomalu přibývá, přesto tvoří v počtu všech zaměstnaných osob jen 4 %. Díky masivní digitalizaci ve firmách však poptávka po informaticích roste rychleji, než kolik jich každoročně opustí školy. Kvůli rychlému vývoji informačních technologií jsou žádaní mladí IT odborníci – absolventi, kteří se dokáží rychle seznámit s novými technologiemi a adaptovat na pracovní prostředí ve firmách. Počet studentů IT oborů na vysokých školách dlouhodobě roste, loni to bylo již přes 21 tisíc lidí, tedy 7 % všech vysokoškolských studentů v ČR. Podpořit mladé informatiky má za cíl soutěž IT SPY, kterou ročně projdou 1500 až 2000 talentovaných absolventů vysokých škol. Letos probíhá již 12. ročník tohoto prestižního klání. V průběhu září nominovali ambasadoři z vysokých škol 60 diplomových prací, z nichž odborná porota během podzimu vybere finalisty, jenž odprezentují své práce v prosinci na finálovém večeru. 

Správa databází, vývoj softwaru jsou jen některé z typických oblastí, na které hledají české firmy IT specialisty. O náročném procesu hledání odborných pracovníků ví své společnost Profinit, přední český poskytovatel ICT řešení. Čerství absolventi či odborníci s krátkou praxí zde tvoří až 50 % nově přijatých kolegů. „Profinit se prostřednictvím celé řady aktivit soustředí také na oslovování mladých informatiků. Vybraní absolventi pak mají u nás možnost se zapojit do široké palety projektů, například v oblasti vývoje aplikací a práci s Big Data pro největší tuzemské i evropské banky a pojišťovny, ale také pro farmaceutické a telekomunikační giganty. Jde tak o unikátní způsob, jak získat cenné zkušenosti na konkrétních projektech při práci v týmech se zkušenými odborníky ve špičkovém softwarehouse,“ říká Bohumír Zoubek ze společnosti Profinit, která spolupořádá soutěž mladých informatiků IT SPY. „Když hledáme a posuzujeme zájemce o práci v naší firmě, je pro nás významným parametrem i případná účast uchazeče v některé z IT soutěží. Například úspěch v soutěži IT SPY je signálem o talentu a zapálení pro tento obor,“ doplňuje Zoubek.

Na druhé straně, IT odborníci si vybírají svého budoucího zaměstnavatele mj. i podle vstřícného a přátelského pracovního prostředí. Potvrzuje to například Petr Hajluk, který jako student prošel prestižní soutěží informatiků IT SPY a i díky účasti získal jako čerstvý vysokoškolák práci u přední české ICT firmy. „Přechod ze studijního do profesního života pro mě nebyl obtížný. V pracovních týmech jsem vždy narazil na ochotné kolegy, kteří mě do projektu zasvětili, takže jsem mohl být poměrně brzy plnohodnotným členem týmu. To je podle mě pro adaptaci na novém místě to nejdůležitější,“ říká Petr Hajluk.

V soutěži IT SPY z 1500 až 2000 diplomových prací vybírají ambasadoři soutěže na jednotlivých vysokých školách celkem 60 nejlepších. Z nich absolutního vítěze vybere během prosincového finálového večera odborná komise složená ze zástupců vysokých škol a firem z praxe. Vítěz si odnese finanční odměnu 1000 € a odborný kurz dle vlastního výběru v Počítačové škole GOPAS.

O soutěži IT SPY

IT SPY je oficiální soutěž českých a slovenských univerzit o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Po odborné stránce soutěž zaštiťují česká a slovenská sekce celosvětové profesní organizace ACM. Cílem soutěže je podpořit studenty v jejich studiu a pomoci jim uplatnit tuto snahu i výsledky v praxi. 

IT SPY 2021 je již dvanáctým ročníkem této soutěže. Každoročně mohou fakulty prestižních českých a slovenských univerzit nominovat až 10 % z celkově obhájených prací svých studentů. Jejich kvalita je pak posuzována akademickou porotou z pohledu rešerše, výzkumu, vyhodnocení řešení a realizace. Spoluorganizátorem je přední český software house Profinit.

Soutěž organizují české a slovenské univerzity a Czech and Slovak ACM Chapters (acm.org) a společnost Profinit. 

Zájemci o práci v IT se mohou zaregistrovat na webu www.itspy.cz pro zasílání pracovních nabídek od partnerů soutěže. 

Více informací naleznete na www.itspy.cz nebo www.itspy.sk.

O společnosti Profinit EU, s.r.o.

Profinit je od roku 1998 významným hráčem na poli application outsourcingu a information managementu. Úspěšně dodává řešení především v oblasti vývoje software na zakázku, datových skladů a business intelligence zákazníkům v Evropě i USA. Profinit je dlouhodobým partnerem více než 50 významných společnosti z oblastí financí, telekomunikací, utilit a státní správy (v České republice jsou to mj. Česká spořitelna, ČSOB, ČSOB pojišťovna, Komerční banka, O2, Vodafone a řada dalších).

Profinit poskytuje komplexní služby od návrhu a optimalizace procesů, business a IT architekturu až po finální dodávky ICT řešení. Podle údajů IDC patří mezi tři největší firmy v oblasti vývoje software na zakázku v České republice a je držitelem řady dalších ocenění. Více informací naleznete na www.profinit.eu.