Podle Cisco Talos může být metaversum rájem zločinců

Nejdiskutovanější vize virtuálního světa zvaná metaversum představuje v prezentacích jejích propagátorů naprostý přelom v našem dosavadním pojetí internetu. Podle předpokladů se má velmi věrně blížit reálnému světu. Rozšířená nebo ryze virtuální realita má přinášet lidem a firmám (avatarům) vynikající prostředí pro budování a udržování kontaktů, zábavu, sdílení obsahu či týmovou práci. Ale také příležitost k nákupům, obchodování a investování.

A tam, kde jsou peníze a možnosti zisku, i když nemají podobu bankovek a mincí, se logicky dříve či později objeví také zločin a podvodníci. Proto je třeba fenomén metaversum podrobit zkoumání a kritickému pohledu z hlediska rizika potenciálu zločinu, ohrožení kybernetické bezpečnosti.

Odborníci z Cisco Talos, jednoho z největších soukromých kyberbezpečnostních týmů na světě, dokonce neváhali metaversum označit za „sen zločinců“. Jaký rizikový potenciál podle nich metaversum skrývá?

  • V metaversu neexistují „klasické“ peníze ani „klasické“ vlastnictví. Důvěrně známé sny, za nimiž se řada lidí pachtí celý život, nahrazují kryptoměny a NFT tokeny. Ty samozřejmě nejsou žádnou naprostou novinkou, obojí se má čile k světu již řadu let. Problémem ale je, že metaversum bude koncentrovat masu lidí právě s kryptoměnami a NFT tokeny.
  • Kryptoměny a NFT tokeny jsou anonymizované, v případě, že o ně jejich legální vlastník nějakým způsobem přijde, je prakticky nemožné je zpětně dohledat. Zcela odlišné mechanismy fungování činí pachatele krádeže kryptoměny ještě hůř zjistitelným, než v případě zcizení údajů o bankovním účtu a jeho „vyluxování“. 
  • NFT tokeny jsou velice hodnotné a ceněné, některé lze použít například pro vstup na různé akce. Již v současné době se objevují pokusy o falšování těchto specializovaných NFT. NFT tokeny se aktuálně také zhusta používají v obchodu s uměním. Například věhlasná aukční síť Sotheby´s již s využitím NFT organizuje dražby. 
  • Metaversum je prakticky neregulovanou oblastí. Bez dohledu takových institucí, jakými jsou například centrální banky, burzovní komise apod. Pro potenciální oběti zločinu nejsou vytvořeny žádné mechanismy ochrany.
  • I v souvislosti s covidovou pandemií roste zájem lidí o sociální interakci realizovanou na virtuální bázi. Metaversum má ambici nabídnout zcela jinou kvalitu kontaktů než tradiční sociální sítě. Bude jistě přitahovat velké množství lidí toužících po tomto druhu kontaktů. Na druhé straně bude řada z nich zranitelná a málo orientovaná v novém prostředí. Což z nich dělá snadný terč.

Odborníci Cisco Talos již zaznamenali aktivity kyberzločinců, kteří vytvářejí schémata útoků cílených kryptoměny a NFT, které se používají k identifikaci a přístupu do metaversa. Již v průběhu pandemie, s rozvojem komunikace na sociálních sítích a počtu vzdálených připojení, čelíme bezprecedentnímu růstu hackerských pokusů o útoky. Metody útočníků se neustále zdokonalují. Nemůžeme očekávat, že by metaversum zůstalo v tomto směru nepovšimnuto. Neopatrným návštěvníkům metaversa hrozí velké ztráty, navíc umocněné faktem anonymity transakcí.

O Cisco Talos

Cisco Talos Intelligence Group je jedním z největších komerčních zpravodajských týmů zaměřených na možná ohrožení IT systémů složený z prvotřídních výzkumných pracovníků, analytiků a inženýrů. Talos brání zákazníky Cisco před známými i novými hrozbami, identifikuje nové zranitelnosti a odhaluje hrozby v jejich zárodku dříve, než mohou poškodit internetové prostředí. Tým Talos má k dispozici bohatou telemetrii dat společnosti Cisco, která pokrývá sítě, koncové body, cloudová prostředí, virtuální systémy a každodenní webový a emailový provoz. Cisco Talos vznikla spojením výzkumného týmu zranitelnosti SourceFire, skupiny Cisco Threat Research and Communications a Cisco Security Applications Group.

O Cisco Systems Cisco (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti technologií, které zajišťují fungování internetu. Cisco inspiruje a otevírá nové možnosti tím, že mění váš pohled na aplikace, zabezpečuje vaše data, transformuje vaši infrastrukturu a pomáhá vašim týmům k úspěchu v globální a inkluzivní budoucnosti. Další informace naleznete na newsroom.cisco.com nebo nás sledujte na Twitteru na @Cisco.