Desetitisíce lidí v režimu DPI, kteří neplatí zálohy, mohou být v únoru odpojeni

Praha 31. ledna 2022 – Řádově desítky tisíc klientů neví o tom, že po krachu jejich dodavatele energií přešli k dodavateli poslední instance (DPI). A další desetitisíce to pravděpodobně ví, ale nejsou schopni na situaci adekvátně reagovat, aby zabránili narůstajícímu dluhu a případným sankcím. Přitom v lednu uplynou tři měsíce, po kterých jim dodavatelé mohou kvůli neplacení záloh vypovědět smlouvu.

Velice vytížení dodavatelé poslední instance využívají maximum svých kapacit a nad rámec zákonných povinností se snaží převést na standardní smlouvu všechny nové zákazníky. S těmi nekontaktními, kteří jsou již ve skluzu s placením záloh, jim pomáhají také externí firmy, jako například M.B.A. Finance. „Pomocí našeho systému dohledáváme klienty, kteří dosud nereagovali na výzvy dodavatelů a vysvětlujeme jim co se děje, proč došlo k navýšení záloh a jaké mají možnosti řešení situace,“ popsal Jakub Zetek, provozní ředitel M.B.A. Finance upomínkový servis, který má za cíl najít zákazníky, upozornit je na vznikající dluh a poradit jim, jak přejít na řádnou smlouvu a co mohou dělat, když nemají na úhradu záloh.

Seriózní dodavatelé první nezaplacené zálohy ihned nevymáhají. Vyhodnocují ale rizika a v případě odmítavého postoje zákazníka mohou vypovědět smlouvu a přerušit dodávky energií. Jednají tak v souladu s Energetickým zákonem, který opakované neplacení záloh považuje za neoprávněný odběr. Dodavatelé se tím brání vzniku zbytečně velkých dluhů, které jsou většinou obtížně vymahatelné.

Důvodem velkého počtu nekontaktních zákazníků jsou chyby v evidenci u zkrachovalých dodavatelů, kteří se hlavně snažili získat maximální počet nových zákazníků, ale vůběc neřešili řízení procesů klientské péče. V jejich databázích jsou neúplné údaje, neexistující telefony či adresy dokonce i chybná jména.

Velkou neplatící skupinou jsou dále nájemníci a podnájemníci, kteří nejsou v místě přihlášeni a ani netuší, že došlo ke zmeně poskytovatele energií. Nový dodavatel je zbytečně obesílá, nebo dokonce fyzicky hledá na trvalé adrese, kde se nezdržují.

Problémy se změnou dodavatele ze zákona mají také starší lidé, zejména z malých měst a vesnic. Přestože někdy vědí o změně dodavatele, nedokáží nastalou situaci řešit. Nemají přístup k internetu a pro mnohé z nich bývá problém i vyřizování záležitostí po telefonu. Jednak nemají s takovou komunikací zkušenosti a navíc dovolat se na přetížené operátory dodavatelů trvá řádově desítky minut. Od sjednání smlouvy po telefonu je také odrazují obavy z podvodů, kterých se dopouštějí energošmejdi. „Pro takové lidi je ideální pomoc příbuzných, nebo důvěryhodných osob. Setkáváme se s případy, kde výběr a uzavření nové smlouvy pomáhali seniorům vyřídit pracovníci obce,“ popsal Jakub Zetek situace z malých obcí, ze kterých mají senioři omezené možnosti osobně se dostat do některého klientského centra dodavatelů energií. Podle jeho slov v rámci upomínkového servisu nesmí zákazníkům doporučovat, ke komu mají přejít. Pouze jim mohou radit, kde získat informace, případně pomoct s procesem. A hlavně se jim snaží vysvětlit, že pokud dojde k ukončení dodávek energie, čeká je nejen zaplacení dluhu s příslušenstvím, ale také poplatky za opětovné připojení.