Různá portfolia s různou mírou rizika. Klienti Fondee budou moci diverzifikovat dle libosti

Praha 26. července 2022 – Fondee představuje rozšíření svého produktu. Nově svým klientům umožní rozložit investici do až pěti různých portfolií. U každého z portfolií si budou moci zvolit jeden z investičních profilů, který určí rizikovost investice a její potenciální výnos. Zároveň bude možné finanční prostředky mezi portfolii přesouvat a portfolia libovolně pojmenovat. Tímto rozšířením chce Fondee zajistit, aby jeho klienti měli možnost své investice vhodně diverzifikovat a mít nad nimi maximální kontrolu.

Doposud si klienti u Fondee mohli otevřít pouze jedno portfolio, jehož složení se odvíjelo od míry investičního rizika, kterou si klient nastavil. To se nyní s rozšířením produktu mění a investoři u Fondee budou moci svou investici rozdělit do dvou až pěti portfolií. To jim umožní rozložit vložené peníze do různých skupin například dle účelu.

„Lidé často investují za konkrétním cílem, který přirozeně určuje i povahu dané investice. Klienti mají nadále možnost vkládat peníze do jednoho portfolia, odteď si jich ale budou moci vytvořit až pět. U každého zvlášť si zvolí investiční profil, a tedy i míru rizika. Klient si například vytvoří portfolio, kam bude investovat s vyšším rizikem, a vedle něj druhé, konzervativnější portfolio, v němž bude střádat peníze třeba svému dítěti na vysokou školu,“ vysvětluje spoluzakladatelka Fondee Eva Hlavsová.

Právě možnost nastavit si rizikovost naplno odemyká potenciál vícero portfolií. U každého nového portfolia, které si klient vytvoří, má na výběr ze sedmi investičních profilů, od nichž se skladba daného portfolia odvíjí. Konzervativní portfolia mají vyšší podíl dluhopisů, dynamická portfolia naopak vyšší poměr akcií. K tomu si klient může výši investice v každém z portfolií libovolně určit sám.

„Rozložení investice do různých portfolií dává klientům ještě větší volnost. Klienti tak nemusí vkládat své naděje pouze do jedné strategie. Malým bonusem je, že si klient může každé portfolio libovolně pojmenovat a investovat do něj už od 1 000 Kč. V případě potřeby klient navíc může peníze mezi jednotlivými portfolii přesouvat, což mu nad investicí dává ještě větší kontrolu. Děláme vše pro to, abychom lidem maximálně zpřístupnili smysluplné investice jako alternativu k tradičnímu spoření,“ doplňuje Eva Hlavsová.

Právě tradiční formy spoření jsou ale mezi Čechy stále velice rozšířené. Penzijní spoření přitom dlouhodobě vykazuje velmi nízké výnosy, většinou nepřekračující ani jedno procento, a to jak v případě transformovaných, tak účastnických fondů. Díky narůstajícímu trendu individuálního investování ale Fondee věří, že osloví i další klienty, kterým svou alternativu k tradičnímu spoření zpřístupní.

Více o Fondee

Český startup Fondee mění způsob, jak lidé uvažují o investicích. Funguje jako online služba pro jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů. Pomáhá zejména těm, kterým leží peníze na běžných účtech a kteří hledají snadnou a efektivní cestu jejich zhodnocení. Fondee pro ně zprostředkuje investice do fondů sdružujících akcie a dluhopisy. Registrace probíhá online, klient si jen vybere typ portfolia a zbytek už je bez starostí. Projekt v roce 2017 založili Eva a Honza Hlavsovi, kteří nabyli zkušenosti ve financích v londýnské City a chtějí lidem investování zpřístupnit. V roce 2021 získali pro svůj startup milion eur od skupiny soukromých investorů a J&T Banky, která se zároveň stala brokerem platformy. Od ledna 2022 Fondee působí také na Slovensku.