- Nejvyšší rozdíl v podílu nakupujících dle pohlaví je u softwaru, když 77 ze 100 nakupujících jsou muži
- Spotřební „černou“ elektroniku nakupují na internetu ze 72 % muži
- Květiny a dárkové předměty objednávají on-line z 66 % ženy
Praha, 2. 4. 2026 – Přestože tradiční rozdělení mužských a ženských rolí ve společnosti postupně mizí, v internetovém nakupování přetrvávají překvapivě výrazné rozdíly, jak ukazuje výzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Některé kategorie zboží stále jasně „patří“ jednomu pohlaví – a e-shopy, které to ignorují, nechávají část svého potenciálního trhu ležet ladem.
Elektronika, hry, auto-moto nebo počítače stále spadají mezi „mužské“ kategorie
Nejprve je třeba si říct, jak „mužskou“ nebo „ženskou“ kategorii definujeme. „V rámci našeho výzkumu jsme se zaměřili na poměr pohlaví, v jakém dané zboží on-line zákazníci nakupují. Porovnáváme tedy pouze spotřebitele, kteří ve vybrané kategorii nakoupili, nikoli celou internetovou populaci,“ uvádí výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. Víme tak, že ze sta nakupujících, kteří si objednali software (včetně programů i her), bylo sedmdesát sedm mužů. A to je vůbec nejvýraznější rozdíl ze všech sledovaných oblastí – ať už zboží nebo služeb.
Kategorie, ve kterých dominují muži, jsou současně ty s nejvyšším nepoměrem pohlaví. „Je to zajímavé, ale top čtyři nejvýraznější rozdíly jsou v segmentech, kterým dominují jako nakupující muži,“ doplňuje Vetyška. A jaké to tedy jsou konkrétně? Po zmíněném softwaru (77 % nakupujících muži) jsou to spotřební „černá“ elektronika (72 %), auto-moto včetně doplňků (70 %), počítače, notebooky a hardware (69 %) a mobilní telefony (62 %). „Výsledky výzkumu nás přece jen překvapily, protože rozdíly v těchto vertikálách jsou opravdu výrazné. Dlouhodobě se ale domnívám, že tyto odchylky budou klesat,“ říká Jan Vetyška.
Květinám, dětskému oblečení nebo kosmetice vládnou ženy
Kategorie, ve kterých mezi nakupujícími převládají ženy, jsou přece jen ze širšího spektra. „Zatímco muži mají v oblibě nákup zboží nějakým způsobem spojeného s elektronikou, u žen vidíme větší rozsah. Číslem jedna jsou květiny a dárkové předměty, kde jich je ze stovky nakupujících šedesát šest,“ říká Vetyška. Další oblíbené oblasti jsou různorodé. Na druhém místě je dětské oblečení a výrobky pro péči o děti (65 % žen ze zákazníků, kteří zboží na internetu objednali). Následuje kosmetika a parfémy (63 %), knihy (62 %) a drogerie (60 %).
„Náš výzkum opakujeme každoročně, můžeme tedy sledovat vývoj. Například v porovnání s rokem 2024 jsou změny ale poměrně malé, spíše v jednotkách procent. Data ukazují, kde mají e-shopy nevyužitý potenciál. Kdo dokáže oslovit i méně zastoupené pohlaví ve své kategorii – ať už cílenou komunikací, nebo úpravou nabídky – může výrazně rozšířit svou zákaznickou základnu,“ uzavřel Jan Vetyška.
Výzkum byl realizován formou online dotazování na reprezentativním vzorku 1 500 respondentů z řad internetových nakupujících v České republice.
O APEKu
Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je sdružením firem, podnikatelů a odborníků v oboru elektronického obchodu. Obraty jejích členů přesahují 75 % celého e-commerce trhu. Cílem Asociace je soustavně podporovat rozvoj elektronického obchodování v České republice. Více informací na www.apek.cz.