Panasonic Lumix GF5 – malé rozměry, výměnné objektivy, spousta funkcí a kvalitní fotografie

Praha, 5. dubna 2011 – Panasonic je v kategorii kompaktů s výměnnými objektivy uznávaným leadrem (žádná jiná značka nenabízí takový výběr). Novinkou, která dnes přibyla do této kategorie, je model Lumix GF5, nástupce oblíbené GF3. (TZ)

Fotoaparát se systémem Micro 4/3 ocení začátečníci i zkušenější uživatelé, k jeho hlavním přednostem patří snadné ovládání přes dotykový displej, spousta nadstandardních funkcí či režim inteligentní automatiky usnadňující fotografování v jakékoli situaci. Od zmíněného předchůdce se GF5 liší hlavně podstatně lepším ergonomickým řešením s masivnějším úchopem pro pravou ruku. Také displej nabízí vyšší rozlišení než dříve.

Lumix GF5 patří k fotoaparátům, které si snadno oblíbíte na první pohled – člověk se až diví, že se do tak maličkého a tenkého těla vejde například vestavěný blesk. I ta nejmenší zrcadlovka proti němu působí jako velká a těžká cihla. Elegantní design ještě podtrhují různá barevná provedení – na výběr je bílá, černá, hnědá, červená a zlatá verze. Malé rozměry ovšem na rozdíl od jiných modelů této kategorie neznamenají horší ergonomické provedení – v porovnání s předchozím Lumixem GF3 má GF5 zvětšený úchop pro pravou ruku a lépe se tak drží.

Přednosti ovšem rozhodně nekončí povedeným designem. Srdcem je přepracovaný snímač Live MOS Micro 4/3 s rozlišením 12,1 MPix, který doplňuje nejnovější generace obrazového procesoru Venus Engine. Díky nim lze bez obav z přílišného šumu fotografovat s citlivostí až ISO 12800, což není zvykem ani u mnohých zrcadlovek. Ani v šeru proto fotograf nepotřebuje stativ ani blesk, což se hodí zejména v interiéru, případně za soumraku nebo dokonce po setmění.

Velký displej s úhlopříčkou 7,6 cm a nově i velmi vysokým rozlišením 920 000 bodů slouží nejen k tvorbě kompozice a prohlížení snímků, ale také k ovládání. Panasonic ještě vylepšil své osvědčené grafické uživatelské rozhraní a výsledkem je velmi povedený systém, který kromě běžného nastavení fotografických parametrů umožňuje stiskem displeje například automaticky ostřit na vybraný bod, případně i mačkat spoušť. Po zaostření fotoaparát sám sleduje vybraný objekt a přeostřuje na něj i při pohybu. To výrazně urychluje fotografování především v akčních pohybových scénách. Tím se Panasonic GF5 zásadně liší od běžných kompaktů, které se pro tento typ fotografování vzhledem k pomalejšímu ostření příliš nehodí.

Samozřejmě nechybí ani režim inteligentní automatiky iA+, bez něhož si Lumixy už ani neumíme představit. Fotoaparát po automatické analýze scény nejen sám nastaví všechny základní expoziční parametry, ale navrhne dokonce i třeba použití speciálních filtrů, které se pro daný motiv hodí. V režimu sekvenčního snímání pořídí Lumix 4 snímky za vteřinu v plném rozlišení.

Kromě fotografování si GF5 velmi dobře rozumí i s natáčením videozáznamů ve vysokém rozlišení 1920 x 1080 bodů. Uživatel může volit mezi formáty AVCHD a MP4, při natáčení přijde velmi vhod možnost automatického přeostření pouhým dotykem displeje.

Panasonic Lumix GF5 se na našem trhu začne prodávat za maloobchodní cenu pod 15 000 Kč.

O společnosti Panasonic

Panasonic Corporation je světovým leaderem ve vývoji a výrobě elektronických produktů pro širokou škálu spotřebitelských, obchodních a průmyslových aplikací. Společnost sídlící v japonské Ósace vykázala za finanční rok končící 31. březnem 2011 čisté konsolidované tržby ve výši 8 690 miliard japonských jenů (zhruba 79 miliard euro). Akcie společnosti jsou obchodovány na burzách v Tokiu, Ósace, Nagoji a New Yorku (NYSE: PC). Více informací o společnosti a značce Panasonic najdete na internetových stránkách http://panasonic.net.