Válka technologií: zvítězí tablety nad notebooky?

Po celosvětovém úspěchu tabletu iPad od Applu začali výrobci postupně zaplavovat trh se spotřební elektronikou tablety různých značek i no name produktů z Číny. Zpočátku se mohlo zdát, že se jedná o módní vlnu, která brzy odezní. Dnes však tablety ukrajují stále větší koláč z trhu všech mobilních zařízení. V čem tedy dokáže tablet nahradit plnohodnotně notebook a na co je krátký? (TZ)

Dokonalé mobilní zařízení

Ideální přenosný počítač by měl být lehký, malý, s dlouhou výdrží baterie a pohodlným ovládáním kdekoli na cestách. Ve všech těchto bodech má tablet jako typ zařízení nad notebookem převahu. Výjimku však tvoří psaní a úprava textů. Klávesnice je pro většinu uživatelů stále pohodlnější. „Naši zákazníci se často velmi těžko rozhodují mezi koupí tabletu a malého notebooku. Zejména studenti oceňují u tabletů malé rozměry, nízkou hmotnost a aplikace pro Facebook a sociální sítě. Pro psaní textů jim však chybí klávesnice,“ dokládá Jiří Špunar ze společnosti Gigacomputer. „Začali jsme proto přidávat k některým tabletům pouzdro s integrovanou klávesnicí a jejich prodej se ihned podstatně zvýšil,“ dodává.

Dostatečný výkon pro hry

Největší slabinou mobilních zařízení je bezesporu výkon. Stolní počítač s výkonnou grafickou kartou a procesorem může v případě nejnovějších her velmi těžko nahradit i výkonný notebook. Skalní hráči proto stále dávají přednost desktopovým počítačům. Tablety však nabídly v oblasti her něco zcela nového – dotykové ovládání a záplavu her, které se za svou grafickou podobu nemusí vůbec stydět, právě naopak. Díky technologickému pokroku nejsou ani 3D hry výkonnějším tabletům cizí. Vznikl tak zcela nový segment mobilních her, kde tablety své konkurenční notebooky poráží na celé čáře.
Internet, fotky a video

Uživatelé nejčastěji využívají mobilní zařízení k brouzdání webovými stránkami, e-mailové komunikaci a prohlížení fotek, videa a různých typů dokumentů. Stále více jsou populární i elektronické knihy. Za jedním z hlavních úspěchů tabletů stojí právě velmi pohodlné brouzdání webovými stránkami díky dotykovému ovládání a u dražších modelů perfektně čitelnému displeji. Ve srovnání s notebookem je používání tabletu při cestování mnohem pohodlnější. Při přehrávání videa nebo prohlížení fotografií je klávesnice zbytečná, a tablet tak třeba v autobuse poslouží většinou lépe než notebook.

Notebook versus tablet

Doposud by se mohlo zdát, že tablety smetou notebooky z trhu. Ještě dlouho tomu tak ale s jistotou nebude. Tablet prozatím nedokáže nahradit notebook v běžném kancelářském nasazení: rozsáhlá e-mailová komunikace, vytváření a úprava delších textů, pokročilá práce s Excelem, příprava prezentací. Obdobně jsou na tom specializované profese, jako architekt, strojní inženýr, programátor, grafik, videoeditor a další. „Firemní zákazníci a podnikatelé dávají stále přednost notebookům a tablety kupují buď jako doplněk k PC, nebo pro zábavu. Pro plnohodnotnou kancelářskou práci vyžadují nejen klávesnici, ale také náročnější specializované aplikace,“ uvedl Jiří Špunar ze společnosti Gigacomputer.

O společnosti GIGACOMPUTER

Firma GIGACOMPUTER vznikla sloučením dvou silných partnerů a přímých dovozců výpočetní techniky do ČR zabývajících se převážně velkoobchodním prodejem. Historie obou firem se datuje do druhé poloviny 90. let. Po sloučení těchto dvou subjektů došlo k expanzi na trhu pomocí vybudování sítě poboček. V současné době již firma zastřešuje 16 poboček v České a jednu pobočku ve Slovenské republice. Počátkem roku 2009 firma investovala do nákupu nemovitosti a vybudovala silnou centrálu v Brně s dostačujícím zázemím skladových, technických a obchodních prostor. Tím nepřímo opět upevnila svoji pozici na trhu. I přes neustále rostoucí konkurenci je předním dodavatelem repasované a krátkodobě použité výpočetní techniky do všech regionů České republiky při neustále se zvětšujícím obratu a zisku celé firmy.