5 tipů pro každého, jak zrychlit a vylepšit svůj notebook

Pokud patříte mezi majitele přenosného počítače, možná i vy občas přemýšlíte, proč se váš elektronický pomocník tolik trápí a nepracuje rychleji. Ať už se jedná o starší zařízení nebo úplnou novinku, ve většině případů můžete váš notebook podstatně zrychlit. Prozradíme vám, jak na to. (TZ)

1. Pomalý disk s nedostatečnou kapacitou

Největší brzdou notebooku je většinou pevný disk, na kterém jsou uložena všechna data. U starších mobilních počítačů navíc často dochází volný prostor pro uložení filmů, hudby i pracovních dat. Rychlý pevný disk s kapacitou 500 GB pořídíte od 1300 Kč s DPH. Pro maximální zrychlení můžete využít disk typu SSD, za který si ovšem připlatíte. „Zejména u notebooků starších dvou let dosáhnete výrazného zrychlení celého systému výměnou disku za nový model. Kromě zvýšení výkonu můžete současně vyřešit i nedostatečnou kapacitu“, potvrzuje Jiří Špunar ze společnosti Gigacomputer, která se specializuje na repasované počítače a renew IT techniku.

2. Rozšíření paměti

Kromě pevného disku pro uložení dat ovlivňuje rychlost systému tzv. operační paměť, označovaná také jako RAM. Dříve byly tyto paměti velmi drahé a její rozšíření představovalo značnou investici. Dnes tomu tak již naštěstí není, záleží ovšem i na typu paměti. Paradoxně je starší typ DDR2 dražší než novější typ DDR3. Máte-li štěstí a váš notebook využívá novější typ, pořídíte paměť s velikostí 4 GB již od 600 Kč s DPH. Starší typ DDR2 se stejnou kapacitou vyjde zhruba na 1700 Kč. Zejména při využívání více programů současně se vám však investice vrátí v podobě svižnější odezvy provozovaných aplikací. Zejména pokud váš počítač disponuje pamětí s menší kapacitou než 2 GB, doporučujeme ji rozšířit.

3. Aplikace spouštěné při startu

Operační paměť využívají určitou měrou všechny spuštěné programy. Často se postupem času na operační systém nabalí množství aplikací a utilit, které se automaticky spouští při startu a běží na pozadí. To potom brzdí nejen samotný start počítače, ale i běh ostatních programů. Snadno však můžete automatické spouštění aplikací změnit. Ve Windows Vista a Windows 7 zadejte do vyhledávacího políčka nabídky Start příkaz MSCONFIG a potvrďte Enterem. Po přepnutí na záložku „Po spuštění“ můžete určit, které aplikace se mají spouštět současně s Windows. Ve Windows 8 použijte klávesovou zkratku Ctrl+Shift+Esc a přepněte na záložku „Po spuštění“. I zde můžete povolit nebo zakázat spouštění jednotlivých aplikací.

4. Zastaralá Windows XP

Podle statistik serveru NetShareMarket.com stále téměř 40 % uživatelů využívá letitý operační systém Windows XP, zatímco přes 40 % uživatelů již provozuje Windows 7. Poslední velká aktualizace Windows XP Service Pack 3 byla vydána v roce 2008, což mnohé napovídá. Aktuálně nejrozšířenější sedmičky nabízí optimální výkon a zároveň snadnější ovládání. Již od svého uvedení na trh jsou většinou odborníků komentovány jako velmi povedený operační systém, na který uživatelé po neúspěšných Windows Vista dlouho čekali. Chcete-li získat ze svého notebooku maximum, můžeme doporučit přechod na Windows 7. Pokud se nebojíte novinek, můžete sáhnout po Windows 8, které jsou určené pro klasické počítače i tablety. Obsahují dvě uživatelská prostředí: klasickou plochu a nové Metro (pro tablety), ze kterého nejsou uživatelé desktopů příliš nadšení. Bez dotykového displeje totiž přichází systém o svoji přívětivost. Spousta uživatelů se proto rozhoduje ještě pro starší systém Windows 7, který je jednoduchý, stabilní a uživatelsky přívětivý.

5. Pohodlná práce

Největší výhodou notebooku je bezesporu jeho mobilita. Zároveň je to ale i jeho největší slabina. Používáte-li notebook často na jednom místě, můžete díky doplňkům získat při práci větší komfort i efektivitu a využívat některé výhody stolních počítačů. Malý displej, touchpad a absence numerické klávesnice mohou zejména při kancelářské práci značně zdržovat. „Pro každodenní práci se vyplatí pořídit k notebooku plnohodnotnou klávesnici s numerickou částí, bezdrátovou myš a větší displej. Mimo kancelář mohou uživatelé využívat všechny výhody přenosného zařízení, v kanceláři si pak dopřát pohodlí stolních PC,“ vysvětluje Jiří Špunar ze společnosti Gigacomputer. „Ideální řešení pak představuje dokovací stanice, která zajistí velmi snadné připojení všech externích zařízení,“ dodává.

 O společnosti GIGACOMPUTER

Firma GIGACOMPUTER vznikla sloučením dvou silných partnerů a přímých dovozců výpočetní techniky do ČR zabývajících se převážně velkoobchodním prodejem. Historie obou firem se datuje do druhé poloviny 90. let. Po sloučení těchto dvou subjektů došlo k expanzi na trhu pomocí vybudování sítě poboček. V současné době již firma zastřešuje 16 poboček v České a jednu pobočku ve Slovenské republice. Počátkem roku 2009 firma investovala do nákupu nemovitosti a vybudovala silnou centrálu v Brně s dostačujícím zázemím skladových, technických a obchodních prostor. Tím nepřímo opět upevnila svoji pozici na trhu. I přes neustále rostoucí konkurenci je předním dodavatelem repasované a krátkodobě použité výpočetní techniky do všech regionů České republiky při neustále se zvětšujícím obratu a zisku celé firmy.