Českou pomoc Arménii proclil zdarma Gerlach

Praha, 24.11.2020 – Desítky tisíc ochranných roušek a rukavic a poslala dnes Česká republika do koronavirem a válkou postižené Arménie. Humanitární pomoc na letišti v pražských Kbelích bezplatně odbavila firma Gerlach, která je největším českým poskytovatelem celních služeb a dlouhodobým partnerem hasičů. 

Zaměstnanci Gerlachu proclili ráno zásilku obsahující 100 000 jednorázových roušek a 43 000 gumových rukavic. Vojenský letoun pak materiál přepravil do arménské metropole Jerevanu. Tam bude vykládku a předání sledovat i český velvyslanec Bedřich Kopecký. Ochranné pomůcky dostane arménské ministerstvo zdravotnictví. 

Poskytnutí daru v hodnotě přes milion korun odsouhlasila česká vláda 20. listopadu. Zásilka vážila 590 kilogramů. 

„Věnujeme teď veškerou energii přípravám na brexit, abychom jej pomohli zvládnout českým vývozcům i dovozcům. Na odbavení humanitárních dodávek si ale vždy rádi uděláme čas. Humanitární pomoc nepodléhá clu, ale i tak musí projít všemi celními procedurami,“ vysvětlil ředitel firmy Gerlach Luděk Procházka. 

Darované roušky a rukavice vyčlenilo ze svých zásob Ministerstvo vnitra České republiky. Pod něj spadající Hasičský záchranný sbor vyslání pomoci zajišťoval. „S Gerlachem spolupracujeme dlouhodobě. Zdarma nám odbavuje humanitární zásilky do zemí mimo EU,“ uvedla Iva Brejzová, která řídí oddělení statistiky a humanitární pomoci Hasičského záchranného sboru České republiky. 

Arménie bojuje s šířením koronaviru a současně od září čelila ozbrojenému konfliktu se sousedním Ázerbájdžánem. Ve válce zahynulo kolem 2500 Arménů. Zranění utrpěly patrně další stovky a desetitisíce opustily své domovy. 

Koronavirus se rozmohl také v místě konfliktu. Celkově se od ledna nákaza potvrdila u více než 126 000 Arménů. Epidemie už má v zemi na svědomí přibližně 2000 mrtvých. 

Gerlach pravidelně bezplatně odbavuje humanitární zásilky do zahraničí. Letos v lednu proclil materiální pomoc pro migrací zatíženou Bosnu a Hercegovinu. V roce 2017 vystavil zdarma celní prohlášení humanitárnímu konvoji směřujícímu na válkou sužovanou Ukrajinu.