KM Robotics, Wienerberger a IdeaSense se společně připravují na sériovou výrobu zdícího robota, projekt oslavuje nová partnerství a investici 60 milionů

Inovační studio IdeaSense se podílí na úspěšném pokračování projektu zdícího robota KM Robotics. Projekt je od roku 2018 veden ve spolupráci s největším světovým výrobcem stavebních materiálů a řešení, firmou Wienerberger. Spolupráce pokračuje podáním patentu na Robot Ready – tzv. robotickou cihlu vhodnou pro potřeby robota, a podpisem smlouvy týkající se budoucí úzké spolupráce.  Společnosti odhadují zahájení sériové výroby zdících robotů na konec roku 2023.

Prototyp zdícího robota je schopen zdít libovolně dlouhé rovné úseky zdí nově ze speciálních Robot Ready cihelných bloků společnosti Wienerberger. Řešení by mohlo nejen zrychlit a zpřesnit zdění, ale také pomoci řešit dlouhodobý problém s nedostatkem kvalifikovaných zedníků na stavbách. Zahájení sériové výroby zdících robotů je naplánováno na konec roku 2023.

„Projekt zdícího robota vyšel přímo z potřeb stavebnictví – nedostatku pracovních sil a požadavku na vyšší rychlost a přesnost výstavby. V neposlední řadě také snížení nákladů na výstavbu.  Podpora od českého státu i největšího světového výrobce stavebních materiálů dokazuje, že jsme se vydali správnou cestou,“ říká Štěpán Kočí, autor projektu a spolumajitel KM Robotics.

Samotný projekt byl iniciován v roce 2012 Štěpánem Kočím, o 4 roky později následovalo úspěšné laboratorní předvedení a v roce 2018 do projektu vstoupil Wienerberger se svými znalostmi a technologickou podporou. Skrze nové partnerství byl potvrzen značný globální potenciál, který zdící robot skrývá. V červenci 2020 následně proběhl historicky první test technologického demonstrátoru strojního zdění na reálné stavbě v České republice a další rok byla v rámci spolupráce mezi KM Robotics, Wienerberger a IdeaSense podána patentová přihláška na Robot Ready – tzv. robotickou cihlu. Ta byla vytvořena jakožto stavební materiál vhodný právě při využití zdícího robota, čehož je dosaženo jejím unikátním tvarem a zvoleným materiálem. Spolupráci v říjnu 2021 zpečetil podpis smluv, jež zaručuje financování v řádu 60 mil. Kč budoucího vývoje projektu automatizovaného řešení zdění z cihelných bloků.

Celý projekt vývoje zdícího robota kompletně řídí inovační studio IdeaSense. To se postaralo o průzkum trhu, přípravu obchodního modelu i o vývoj uživatelského rozhraní. Projektu se také účastní CIIRC institut při ČVUT, který zabezpečuje konzultace a ověření simulačních modelů i zvolených technologií, a v prosinci 2020 zdící robot navíc získal i podporu ze strany Technologické agentury České republiky v rámci programu TREND. 

„Spolupracující firmy vstupují do zcela nové oblasti robotizace ve stavebnictví, proto se rozhodly využít naší zkušenosti v tvorbě a řízení inovačních projektů,“ uvádí Jiří Devát, partner IdeaSense.

Společnost Wienerberger má v sektoru robotizace bohaté zkušenosti. Český zdící robot KM Robotics se tak zařadil mezi další projekty, na kterých se firma podílí. Mezi ně patří například prefabrikace stavebních modulů Redbloc či řešení Hadrian X. Projekt Redbloc je veden ve spolupráci s německou firmou Schlagmann Poroton a řešení Hadrian X s australskými Fastbrick Robotics. 

„Wienerberger má delší než 200letou tradici a jeho úspěch byl umožněn neustálou inovací. Jsem hrdý, že do tohoto vývoje aktivně přispívá i Česká republika,“ dodává Generální ředitel Wienerberger Kamil Jeřábek.

O KM Robotics

Společnost KM Robotics vyvíjí neobvyklé robotické aplikace s přesahem do stavebnictví od roku 2012. Zakladatelé značky Štěpán Kočí a Jakub Maršík mají rozsáhlé zkušenosti z oblastí stavebnictví, výroby betonu a vývoje software, které přenášejí do projektu technologického prototypu robota strojního zdění. Společnost sídlí v unikátní experimentální administrativní budově z lehkého betonu ve Strančicích oceněné Českou cenou za architekturu v roce 2018.

Více informací na: www.km-robotics.cz

O Wienerberger 

Společnost Wienerberger s.r.o. se sídlem v Českých Budějovicích je největším výrobcem pálených cihel a keramických střešních krytin v České republice. Její portfolio na trhu v ČR nyní zahrnuje zdicí systém Porotherm, obkladové a lícové cihly Terca, keramickou dlažbu Penter a pálenou střešní krytinu Tondach. Wienerberger je firmou s dvousetletou tradicí a patří k technologickým špičkám v oboru. Její produkty již několik desetiletí ovlivňují trendy ve stavebnictví a stávají se inspirací pro ostatní výrobce a stavební profesionály. Wienerberger s.r.o. je součástí mezinárodního koncernu Wienerberger, který představuje největšího světového výrobce cihel a současně lídra v produkci pálených střešních krytin v Evropě. 

Více informací na: www.wienerberger.cz

O IdeaSense

Renomované inovační studio IdeaSense vzniklo v roce 2012 a na českém trhu platí za leadera ve své specializaci. Pro globální i lokální klienty napříč obory navrhuje dlouhodobě prosperující produkty, služby a byznys modely. Za IdeaSense stojí Kateřina Čiháková Ailová a Rudolf Čihák.  

Úspěch staví na talentovaném týmu designérů, výzkumníků, stratégů a inovativních metodách, jakými jsou například přístup Human Centered Design nebo Jobs-To-Be-Done, přičemž se společnost stále přizpůsobuje nejaktuálnějším trendům a poznatkům z oboru. IdeaSense dále využívá vlastní platformu Ideapoly, která integruje crowdsourcing nápadů a prediktivní trhy a umožňuje modelovat reálný úspěch prototypů na trhu.   

Multidisciplinární expertíza IdeaSense se zaměřuje na inovace v oblastech fintech a banking, energetika, stavebnictví, automotive, sociální služby a další, vždy s přesahem k cirkulární ekonomice a ekologické udržitelnosti. Spolupráce s klienty má nejčastěji formu tzv. Inovační farmy®, soustředící know-how a kreativní potenciál celého týmu na maximalizaci úspěchu nového řešení na trhu a jeho udržitelnost. Kromě kompletního servisu v oblasti vývoje inovací poskytuje IdeaSense svým klientům, mezi které patří například společnost Erste, Česká Spořitelna, Komerční banka, Wienerberger, ČEZ, VISA či Tesco, dohled nad realizací jednotlivých projektů či implementaci inovací skrze své dceřiné startupy. Firmám dále pomáhá aktivovat vlastní inovační potenciál skrze nastavení interních inovačních ekosystémů.

Více informací na: www.ideasense.cz.